OPRAVY POČÍTAČŮ
AUTODÍLY
KOPÍROVÁNÍ, TISK
LAMINOVÁNÍ


Ing. Tomáš Nechvíle
Široká 4
736 01 Havířov - Město


logo Nechvíle

HLAVNÍ STRÁNKA

MAPKA, INFORMACE

RŮZNÉ "DOBRÉ" RADY

LINUX - ZADARMO

LINUX - OTÁZKY

PŘEJÍT NA AUTODÍLYOTEVÍRACÍ DOBA:
Po - Pá 8:30 - 17:00
So 8:30 - 12:00


IP telefon: 596 811 280
Mobil: 603 893 056


10 nejdůležitějších otázek

      1. "Na Vašem webu jsem se dočetl, že nabízíte instalaci operačního systému Linux do počítače s Windows. Copak je to vůbec možné?"

Jistě. Ve svém počítači můžete mít teoreticky tolik operačních systémů, kolik chcete a vedle systému Windows lze nainstalovat jakýkoliv jiný operační systém, nebo dokonce několik. Jste omezeni jen kapacitou pevného disku. Po zapnutí počítače s více operačními systémy se nejprve objeví tabulka, ve které si vyberete požadovaný operační systém, který se má spustit.

      2. "Co mám dělat s programy pro Windows, které jsem si za drahé peníze nakoupil?"

Přestat používat? Kdepak. Ponechejte si svůj počítač s Windows, přidejte si do něj a používejte také Linux. Nejen, že tím pádem odpadne obava například z otevření nějaké přílohy e-mailu, která Vám poškodí počítač, protože v Linuxu to nefunguje, ale také zjistíte, že se ovládá lépe a pohodlněji. Navíc výrazně zvýšíte ochranu svého počítače proti zašifrování disku hackery, neboť linuxový zavaděč operačních systémů je proti takovým útokům odolný.

      3. "Vy tvrdíte, že operační systém Linux nelze zavirovat?"

Předně bychom si měli ujasnit, co je vlastně počítačový virus - totiž méně rozsáhlý program, který se dokáže v počítači sám množit, rozesílat na e-mailové adresy, získané z databáze poštovního klienta, případně kopírovat na přenosné paměti (flešky), disky a následně napadat další počítače. Tímto způsobem se v minulosti spíše zviditelňovali programátoři a málokterý virus způsobil větší škody. Zdůrazňuji slovo "v minulosti". Řadu let už viry nikdo nevymýšlí. To je jenom do nekonečna omílaný strašák na lidi. Takže hovořme raději o škodlivých programech... A program, aby fungoval, se musí napřed spustit v počítači s operačním systémem, pro který byl napsán. Jenže v Linuxu se každá důležitá změna v systému, například instalace programu, potvrzuje ručně zadaným heslem. Není tedy možné bez vědomí uživatele něco do počítače tajně propašovat.

      4. "Aha, tak na co si tedy máme dávat pozor?"

V současnosti probíhá především rozsáhlý útok na obsah peněženky potenciálního zákazníka. Opravdovou hrozbou pro uživatele jakéhokoliv počítače (včetně mobilního telefonu) je především "ztráta identity" - například odcizení přihlašovacích údajů k internetovému bankovnictví, mající za následek nulový stav jeho bankovního účtu. Za velký problém tím pádem považuji prozrazení hesla k e-mailové schránce. Aby k podobným problémům nedocházelo, je potřeba mít kvalitní, pravidelně aktualizovaný a dobře zabezpečený operační systém a související programové vybavení. Nezbytnou podmínkou je také zdravý rozum a přiměřená míra nedůvěry k čemukoliv, co pochází z internetu. Pokud je někdo schopen napsat na neověřeném webu číslo své kreditní karty, její dobu expirace, případně i bezpečnostní kód, pak je pochopitelně veškerá snaha marná.

      5. "Mám počítač, který často nejde spustit, vypnout, je pomalý, věčně musím někomu volat..."

Tak to jste na správné adrese. Doslova za pár stokorun Vám počítač opravím tak, aby k tomu už nedocházelo. Spolehlivý počítač na práci a zábavu by neměl vyžadovat od průměrného uživatele žádné další zkušenosti. Jednou se vše nastaví tak, jak je potřeba a několik let na tom není nutné nic měnit.

      6. "Jaký Linux bych si měl ve svém počítači vyzkoušet?"

Raději některou ze "značkových" distribucí, doporučuji Linux Mint a podle stáří počítače, pro jistotu ne tu nejnovější verzi. Aktuální je LM 19.3 a pozor, už se nemusí vytvářet odkládací diskový oddíl.

      7. "No, to je sice všechno pěkné, ale kde mám sehnat ovladače pro Linux, když je téměř nikdo nenabízí?"

Žádné nepotřebujete! Balík linuxového jádra obsahuje téměř všechny potřebné ovladače. Potíže někdy působí tiskárny kombinované se skenerem, ale postup nápravy lze najít obvykle na internetu a solidní výrobci nabízejí i linuxové ovladače.

      8. "A jak je to s programy v Linuxu? O nich se taky na českých portálech skoro nic nepíše..."

To Vám vůbec nemusí vadit. Po instalaci kterékoliv distribuce Ubuntu / Linux Mint u nás obdržíte počítač vybavený pro běžné kancelářské použití. Vše je připraveno, o nic se nemusíte starat. Získáte vynikající kancelářský balík LibreOffice (který umí samozřejmě pracovat i s dokumenty ve formátu .docx a .xlsx atd, převádět do pdf a mnoho jiného), internetový prohlížeč Firefox (nebo dokonce Chromium alias Google Chrome a dostupný je i Microsoft Edge), poštovního klienta (Thunderbird), bezpečný prohlížeč dokumentů pdf i djvu, přehrávače muziky i filmů, správce fotografií, vypalovací program, internetový komunikátor i několik notoricky známých her, včetně obdoby oblíbeného Solitaire. Textové editory v Linuxu přímo vybízejí programování. Další užitečné programy se nacházejí ve Správci Softwaru (vzdálená obdoba Microsoft Store).

      9. "Podnikám na Slovensku a chtěl bych, aby byl můj operační systém slovenský. Je to možné?"

Ano. Instalační CD/DVD Ubuntu je mezinárodní. Výchozím jazykem pro instalaci je angličtina, ale prvním krokem je volba jazyka operačního systému, kde si můžete vybrat z přibližně sta možností, mezi které patří samozřejmě i Slovenština. Od této chvíle s Vámi bude počítač komunikovat slovensky a po dokončení instalace a doplnění jazykových balíčků, budete mít plnohodnotný sloveský operační systém, včetně kancelářského balíku LibreOffice a všech dalších již nainstalovaných programů, pro které slovenský překlad existuje. Zbývající programy budou anglické, pokud si v Jazykové podpoře nepřidáte například češtinu, nebo kterýkoliv jiný Vám srozumitelný jazyk. Obdobným způsobem získáte operační systém například německý, polský, ukrajinský, maďarský, vietnamský,... prostě jaký chcete. Jazyk operačního systmu Linux lze navíc změnit kdykoliv později, včetně dalších "místních" nastavení (formáty data, času, měn atd).

      10. "Mám české Ubuntu a chtěl bych psát v jiném jazyce. Jak to mám udělat?"

Žádný problém: Otevřete si "Ovládací panely" (Ovládací centrum) / Klávesnice / Rozložení / Přidat a v okně "Vybrat rozložení" se můžete rozhodnout mezi Dle Země a Varianty, nebo Dle jazyka a Varianty. Od této chvíle budete mít na panelu symbol pro výběr jazykové sady a pokud si zapnete také aplikaci Onboard, můžete kromě klasické klávesnice ihned psát myší na obrazovce, o výhodách dotykového displeje nemluvě. Možnosti jsou nepřeberné, vyřádit se můžete do sytosti, tamtéž lze nadbytečné klávesnice také spolehlivě odstranit...Datum poslední úpravy 24.3.2022. Ing. Tomáš Nechvíle, Havířov, Česká Republika.
Uvedená loga a obchodní značky jsou registrovanými obchodními známkami a značkami svých vlastníků.