OPRAVY POČÍTAČŮ
AUTODÍLY

Ing. Tomáš Nechvíle
Široká 4
736 01 Havířov - Město
logo Nechvíle

Hlavní stránka

Mapka, informace

Různé "dobré" rady

Linux - zadarmo

Linux - otázky

Přejít na autodíly

Poslat e-mail


Otevírací doba
Po - Pá 8:00 - 17:00
So 8:00 - 12:00

IP telefon: 596 811 280
(voláte skoro zadarmo)

Mobil: 603 893 056
PODA SkyNet
(voláte zadarmo)Operační systémy
Nejen zdarma poskytované počítačové programy,
ale celé operační systémy lze používat bezplatně!

Operační systém GNU/Linux

      Základní myšlenkou celého projektu je software s otevřeným zdrojovým kódem (open source), který je přístupný komukoliv a lze jej (za dodržení určitých podmínek) upravovat, vylepšovat, bezplatně šířit a samozřejmě také bez omezení používat.
      Fenomén Linux zahrnuje početnou rodinu operačních systémů, které jsou vyvíjejny nejen velkými softwarovými společnostmi, ale i jedinci a menšími komunitami. Všechny dohromady pomyslně spojuje jádro operačního systému, tedy Linuxové jádro (Linux kernel), které od roku 1990 vyvíjí společně s mnoha dalšími odborníky finský programátor pan Linus Torvalds a po něm je také pojmenováno. X na konci názvu má připomínat podobnost (a eventuálně kompatibilitu) s legendárním serverovým operačním systémem Unix. Graf vývoje unixových systémů je zde.
      Nová verze linuxového jádra vychází několikrát ročně a je následně aktualizována a vylepšována (podpora nových zařízení). Zvláště povedená vydání se pak používají řadu let (např. 2.6, 3.2 atd). Podrobný přehled jader Linuxu od roku 2001 je například zde, přehled aktuálně podporovaných jader zde a zde.
      Jenže samotné Linuxové jádro by uživateli mnoho užitku nepřineslo, proto musí být obohaceno dalším programovým vybavením a vzniká tak "linuxová distribuce" (distro). Část tohoto softwaru byla vytvořena v rámci projektu GNU, proto se někdy tento operační systém nazývá tak, jak je uvedeno výše. Více o projektu GNU si můžete přečíst na české Wikipedii zde.
      Pokud se domníváte, že práci v Linuxu nezvládnete, protože se o něm tvrdí, že je vhodný spíše pro technicky zdatné odborníky, nevěřte tomu. Zde představené a oblíbené distribuce jsou v mnoha ohledech uživatelsky příjemnější, než všeobecně rozšířené komerční operační systémy a protože se za Linux obvykle nemusí platit (jeho zdrojový kód je zdarma přístupný komukoliv), tak jej ve zjednodušené podobě už dávno používáte například v televizních přijímačích, různých rekordérech, set-top boxech, fotoaparátech, přehrávačích, navigacích, routerech, značné části chytrých mobilů a tabletů (Android je upravený Linux). Navíc na Linuxu (a dalších unixových systémech, například varianty BSD) je založen kompletně celý internet (servery, datová úložiště atd.) a používají jej také všechny nejvýkonnější "superpočítače" světa, viz zde.

Linuxová distribuce

      Linuxová distribuce zahrnuje Linuxové jádro, systémové nástroje, uživatelské pracovní prostředí a vhodně vybrané aplikace, čímž tvoří ucelený operační systém. Součástí distribuce bývá například i vynikající kancelářský balík, software pro úpravu digitálních fotografií, přehrávání hudby a videa, vypalování CD/DVD/BD, práci s internetem a podobně (podle svého zaměření, jsou i speciální distra). Více si o Linuxu můžete přečíst například na Wikipedii zde.
      Ačkoliv bylo výše konstatováno, že používání Linuxu je bezplatné, není tomu tak vždy. Některé linuxové distribuce jsou zpoplatněny, protože jsou vesměs určeny pro náročné podnikové použití a zahrnují všemožný zákaznický servis. Za většinu ostatních se neplatí žádné licenční poplatky, nebo něco podobného. Nemusíte si je kupovat, ani registrovat a můžete je používat v tolika počítačích, kolik si jich pořídíte a jak dlouho chcete.
      Placené služby, pokud jsou nabízeny, zahrnují programy na zakázku, instalaci a údržbu operačního systému a další administrátorské práce spojené například s používáním počítačů v podnikové síti. Ale kdo to zvládne sám, nemusí platit vůbec nic. Bezplatný je tedy samozřejmě i přechod na novou verzi operačního systému.
      Protože je možné si linuxovou distribuci přizpůsobit podle svého a dále nabízet, existuje jich k dnešnímu dni řádově několik set. Navíc se používají různá uživatelská prostředí (Cinnamon, MATE, GNOME, KDE, LXDE atd.) a další technologie, pod kterými jádro Linuxu běží, z čehož vyplývá značná rozmanitost vzhledu pracovní plochy i jiné vlastnosti celého systému, například nároky na výkon počítače. Nástroje z jednoho prostředí lze ovšem bez problémů používat v kterémkoliv jiném. Přehled nejoblíbenějších linuxových distribucí se nachází na DistroWatch.com zde a zde.
      Mně se líbí Ubuntu s klasickým prostředím GNOME 2, které mi nejlépe vyhovuje. A není divu, velmi se podobá pracovnímu prostředí počítačů Apple Macintosh (jde téměř o totéž).
      Ubuntu je výborně přizpůsobeno pro české uživatele, má rozsáhlou uživatelskou podporu v českém i slovenském jazyce a patří mezi celosvětově nejrozšířenější linuxové distribuce, včetně svých oficiálních variant jako jsou Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Xubuntu atd. Celosvětově nejoblíbenější je ale Linux Mint (nezávisle vyvíjený na základě Ubuntu) s prostředím Cinnamon, velice pravděpodobně díky poměrně nízkým nárokům na výkon počítače. Já osobně upřednostňuji Linux Mint s MATE (to je také pokračováním projektu GNOME 2), protože obsahuje výborný tmavý motiv pracovní plochy, vhodný zejména pro práci v noci a také se mu budeme více věnovat.
      Následuje stručné představení některých z nich formou snímků pracovní plochy. Rozlišení pracovní plochy bylo záměrně zmenšeno.


Ubuntu 12 s Unity


Ubuntu 12 obohacené o Gnome Panel


Ubuntu 14 s Unity


I novější Ubuntu lze přizpůsobit do
stravitelné podoby (Gnome Flashback)


MATE navazuje na tradiční GNOME 2


LinuxMint 18 - výborný tmavý motiv

      Ačkoliv mi téměř čtvrt století vcelku dobře a bezproblémově sloužily různé verze Windows, oblíbil jsem si a nabízím rovněž alternativní řešení. Nikomu jej nevnucuji, ale domnívám se, že pokud je možné používat dobrý software zadarmo, měl by se alespoň vyzkoušet, zvláště když se jedná o kvalitní profesionální verzi určenou pro podnikové využití...


Vybraní uživatelé Ubuntu, kredit web Ubuntu společnosti Cannonical.


Nehledě například na obrovské úspory spojené s přechodem na bezplatný kancelářský balík LibreOffice / OpenOffice pro Windows na mnoha úřadech po celém světě.

©2018 Ing. Tomáš Nechvíle, Havířov, Česká Republika. Datum poslední úpravy 17.10.2018. Uvedená loga a obchodní značky jsou registrovanými obchodními známkami a značkami jejich vlastníků.